Toto je blog sloužící k prezentaci mých názorů. Budu ráda, když svůj názor napíšete do komentářů. Nicméně byla bych velmi ráda, pokud by se to obešlo bez hádek, nadávek a útočení. Jsem ochotná vést rozumnou diskuzi, pokud ne Vy, nemám důvod odpovědět.
.

Exekuce a proč vlastně vznikají?

7. dubna 2017 v 9:36 | Circle |  Lidé a vztahy
Když si představíte člověka s exekucí, koho vidíte? Chronického neplatiče, co zneužívá svých věřitelů, nebo člověka, co se pod tlakem společnosti dostal až na dno? Já vidím oba dva. Ne všichni jsou hodní, ne všichni jsou zlí. Je to tak nějak napůl a právě proto je důležité, aby lidé měli šanci, když jsou na úplném dně.

Můj táta si kdysi půjčil neuvěřitelné množství peněz. Nebudu vám tady vysvětlovat, co všechno se stalo, ale podle čisté logiky věci už mu měli dávno zabavit barák, který si za půjčené peníze postavil. Proběhlo několik soudů, u kterých vždy říkal, ať si ten barák nechají, ale o tom nikdo nechtěl slyšet ani slovo. A proč? Víte, za každý soud získá právnická firma dost peněz (někdy i k milionu) a pokud víte, že věřitel takovou společnost vlastní, tak tam něco nehraje. Nehraje tam i více věcí, jako třeba dvě verze smlouvy o půjčce. Tím neříkám, že je můj táta svatý, v první řadě si měl odpustit super barák s bazénem a radši si takovou částku nepůjčovat...ale i ten nejhodnější a nepoctivější člověk se může nechat zlákat třpytivým leskem zlatého vejce.

Nyní je v exekuci a vůbec neví, co má dělat. Barák za tu dobu ztratil na hodnotě (kdo by se taky staral o barák, o kterém ví, že mu ho jednoho dne zabaví) a táta nemá šanci splatit ani poplatky exekutorům.

A právě pro takové lidi je určen zákon o osobním bankrotu, což se pochopitelně nelíbí bankám. Jenže já jsem toho názoru, že mnoho bank napůjčuje miliony lidem, o kterých si předem nic nezjistí. Akorát projdou rejstřík dlužníků, jestli člověk není v exekuci a jestli mají pravidelný příjem a to je vše. Jenže banky nenabízí pojištění proti ztrátě zaměstnání, nikdo se ani nedívá, jestli je člověk ze svého platu hypotéku schopen splatit ještě předtím, než půjde do důchodu. Stačí jeden krok vedle, který většina lidí nedokáže ovlivnit. Nemoc, úraz, ztráta zaměstnání, přírodní katastrofa...člověk zkrátka nemůže pohlídat vše.

O novém zákonu jsem narazila na jeden zákon "Půjčil jsem 100k jednomu pánovi, aniž bych si ho předtím prolustroval. Má teď na kontě 10 exekucí a nesplatil mi ani korunu. To mám kvůli novému zákonu o peníze přijít?". Ano, máš. Sám jsi zmínil chybu, kterou jsi udělal a teď za ni musíš platit. Takhle to ve světě funguje. Nikdy nepůjčuj peníze člověku, o kterém víš, že má ve zvyku neplatit své závazky. Člověk akorát vidí, kolik vydělá na úrocích a víc ho nezajímá. A ne, nesouhlasím s tím, že o některých lidech se takové informace nedají dohledat. Zkuste se jen poptat v okolí a zjistíte tolik věcí, které vás přinutí takovému člověku nepůjčit.

Lidé zkrátka dělají chyby a za ně musejí platit. Můj táta už zaplatil hlavně svou duševní pohodou. Není schopný se pořádně uklidnit, není schopný spát a není schopný začít jíst zdravě, i když je v takovém stavu, ve kterém by mohl dostat infarkt každým dnem. Je mi ho líto a zároveň nadávám na jeho bláhové mladé já.

Buďme schovívaví k lidem v dluhové pasti. Mnohdy za své dluhy nemůžou ani oni sami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama