Toto je blog sloužící k prezentaci mých názorů. Budu ráda, když svůj názor napíšete do komentářů. Nicméně byla bych velmi ráda, pokud by se to obešlo bez hádek, nadávek a útočení. Jsem ochotná vést rozumnou diskuzi, pokud ne Vy, nemám důvod odpovědět.
.

Práce fakt není dost

2. února 2017 v 15:39 | Circle |  Lidé a vztahy
"Práce je dost, jen lidem se nechce pracovat."...no, není to až tak úplně pravda.

Představte si situaci - svobodná maminka má práci v kanceláři. Vychází docela dobře, protože má nějaké peníze v rezervě. Jenže nastane snižování stavů a maminka o práci přijde. Co teď? No dobře, jde na pracák, kde dostane sociální dávky. Má i odstupné, to si nechá na horší časy a zkouší hledat práci. Jenže práci v kanceláři nedostane. Je jí už něco přes 40, má za sebou akorát gympl a jedinou práci, kterou by mohla sehnat, tak je ve výrobě, kde by musela mít 12 hodinové směny. Nemá nikoho, kdo by jí děti hlídal a na chůvu nemá peníze. Tak shání dál a dál. A je to už půl roku a i když se snaží sebevíc, tak o práci, kterou by mohla zkloubit s faktem, že má děti, ani nezavadí. Takže je na dávkách dál a občas jí pod ruku připadně nějaká brigádka. Jen si musí hlídat, aby si nevdělala víc, než 5000kč měsíčně, jinak by o dávky přišla. Po půl roce shánění je už paní unavená. Chodí každý týden minimálně na jeden pohovor, ale nic jí nevyšlo. Sebevědomí jí postupně mizí a díky tomu už ani není schopná na pohovorech působit jako někdo, kdo o danou práci stojí. Další věc je, že i když nějakou práci sehnala, tak výplata je o tisícovku nižší, než kdyby zůstala na pracáku a to si nemůže dovolit, protože už vyplýtvala veškerou rezervu na opravu pračky a na školní výlety pro děti.

Tohle je reálná a opravdu hojně se vyskytující situace. Zneužívání sociálních dávek jako takových, je opravdu mizivé procento ze všech vydaných dávek (a podíl cikánů na dávkách je zhruba stejně velký, jako bílýc na dávkách).

Práce je sice dost, ale jaké práce. Ne každý je schopný dělat jakoukoliv práci. Já osobně nejsem schopná dělat déle, než 8 hodin denně, při delších směnách jsem absolutně nepoužitelná (a když říkám nepoužitelná, tak opravdu nepoužitelná...jako tak moc, že mi padají věci z rukou, nedokážu ani pořádně zaostřit a tak dále...). Někteří mají to štěstí, že jsou schopní dělat kdekoliv a kdykoliv. Někteří mají to štěstí a jejich šéf jim zaplatí rekvalifikační kurzy (které si většina lidí nemůže dovolit a pracák vám kurzy rozhodně neproplatí, pokud jste v tom oboru nikdy nedělali a nabídka je natolik omezená, že si běžný člověk pomalu ani vybrat nemůže). Někteří mají to štěstí a seženou práci hned týden po vyhazovu, protože si vyhazov tolik neberou.

Prostě a jednoduše - lidé jsou různí a nemůžeme soudit nikoho jiného, než jsme my sami. Nikdy totiž nemůžeme vědět, s čím vším se ten člověk musí potýkat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana | E-mail | Web | 13. února 2017 v 12:15 | Reagovat

Tady si snad poprvé dovolím nesouhlasit :) Pracuji v DHL a práce (6-8 hodin, směny, vychází vstříci zaměstnancům s dětmi) tu je habaděj a lidi ji nechtějí... Chápu, že starší ročníky to mají těžší, ale není to tak úplně černé, protože paní s praxí se práce hledá snáž než paní bez praxe. Na věk se dnes už zase tak moc nehledí - berou kohokoliv, kdo umí :)

2 Circle | 16. února 2017 v 14:01 | Reagovat

[1]: No ale to je to o čem mluvím. Já mám třeba dost chabrus záda a i v kanclu mám mnohdy pocit, že umřu. Nemůžu teda dělat žádnou práci ve skladu. A řídit - i když řídím ráda, stejně bych se bála být řidičem na plný úvazek. Kolikrát se na řízení fakt necítím s ohledem na bezpečnost svou i ostatních.

Výběr je prostě omezený. A teda paní s praxí sice práci sežene snáz, ale zároveň ji málokdo chce vzít, protože už má jen dva roky do důchodu a zaměstnavatelům se nevyplatí ji vzít.

Nehledě na to, platy jsou tak odporně nízké (nevím kde bydlíš, ale tady plat stačí tak na nájem a základní potraviny), že se některým lidem nevyplatí odcházet z pracáku.

Ale což, já jsem takový skorosocan.:D

3 Jana | E-mail | Web | 16. února 2017 v 14:18 | Reagovat

[2]: Tak pak invalidní důchod a brigády :) Je fakt, že my máme v kanceláři kvalitní židle dobré pro záda a držení těla :)

4 Circle | 16. února 2017 v 15:46 | Reagovat

[3]: z brigád by mi taky hráblo :) a židli novou dostanu po zkušebce :D teď jen musím pořádně cvičit :) zas invalida nejsem, jen se neumím dokopat ke cvičení :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama