Toto je blog sloužící k prezentaci mých názorů. Budu ráda, když svůj názor napíšete do komentářů. Nicméně byla bych velmi ráda, pokud by se to obešlo bez hádek, nadávek a útočení. Jsem ochotná vést rozumnou diskuzi, pokud ne Vy, nemám důvod odpovědět.
.

Víra ve výra

12. ledna 2017 v 13:11 | Circle |  Víra
S přítelem dost často mluvíme o víře. On je o něco víc duchovně založný, nežli já. Jsem pokřtěná, avšak za křesťanku se nepovažuji. Vytvořila jsem si svou víru na základě nových vědeckých poznatků. Je to spíš takový scifi příběh, než víra jako taková (někdy v budoucnu z toho bude i kniha, možná série knih, nyní ale nevím, jaký jazyk použít, aby to všechno dávalo smysl). Nicméně pomáhá mi to udržet si rozumnou úroveň spirituality.

V co ale nevěřím je ateismus. Ať si říká kdo chce co chce, i ateista v něco věří a už je jedno, jestli jde o lepší zítřky nebo o dodávání si naděje, že jeho dítě nezemře na lyžařském zájezdu. Pokud mi někdo říká, že je ateistou, protože dává důraz jen na vědu, je naprosto vedle. Vždyť i vědci jsou často věřící. Třeba nevyznávají církev, ale v Boha jako takového věří.

Dle mého názoru se duchovno z lidských hlav vytrácí díky tomu, jak je nyní nastavená společnost. Boha jsme si nahradili konzumem a šťastné nás nedělají spirituální zážitky, či zážitky se svými blízkými. Šťastné nás v tuto chvíli dělají věci, kterými se obklopujeme. Po čase jsem ale zjistila, že radost z nové halenky je pomíjivá a štěstí člověk opravdu najde v těch nejmenších věcech. V mém případě štěstí nacházím v kreativitě. Pokud mne napadne povídka, jsem schopná u počítače sedět celý den a u toho cítím stejnou úroveň štěstí, jakou jsem cítila jako malá o Vánocích.

Mnoho lidí si totiž plete víru s věděním. Nemůžeme vědět, že Bůh existuje, proto je důležité udržet si určitou míru pochybností. Pokud budeme vědět, že Bůh existuje, nejde už o víru, ale o vědění. A stejně tak jako věřící by měl čas od času zpochybňovat svou víru, tak i ateista by měl zpochybňovat svou víru - víru že nic jako spiritualita neexistuje.

A co různé duchovní zážitky? Mám pár takových osobních. Většinou k nim došlo pod vlivem LSD, kdy jsem viděla zrození a smrt života v několika verzích. Všechny byly pravdivé, všechny byly neoblomné a právě tento zážitek mi dal sílu pochopení. Viděla jsem i svou Bohyni, zkoušela jsem s ní mluvit. Ale na všechny otázky mi řekla "Dočkej času.". Dává to naprostou logiku, když má Bohyně je čas samotný.

Problém s vírou je, že pro ni nejsou důkazy. Často říkám, že víra je fyzika, která ještě nebyla vysvětlená. Jednoduše nemůžeme najít důkazy pro naše tvrzení. A mnohdy čím častěji se lidé snaží dokazovat, že daný spirituální jev existuje, tím více se dostávají do začarovaného kruhu.

Zářným příkladem jsou ezoterici. Mají totiž tendence dokazovat, že jejich tvrzení je pravdivé, protože tvrdí jen "Čím víc tomu budeš věřit, tím větší pravda to bude.". S tím mohu jen souhlasit. Zároveň se takový člověk odsuzuje k nepochopení okolí, v některých případech se z toho člověk zblázní. Nejhorší je, pokud člověk svůj domnělý dar začne prodávat. Nemám problém si nechat číst z ruky, ale nikdy bych za to nezaplatila.

Pak jsou tu různé kospirace. Ty můžou a nemusí být pravdivé. Dejme tomu takové 11. září. S jistotou můžu říct, že v tomto ohledu nic nevím. A to jsem prohledala každé zákoutí internetu, abych tomu přišla na kloub. Mohla to být práce vlády USA, mohlo jít o teroristický čin. Nevíme ale nic a nic se ani nedozvíme, pokud všechny utajené informace nevyjdou napovrch (a ni nemůžou, mohlo by to zhatit roky práce vyšetřovatelů).

Závěrem ale řeknu, že víra je čistě osobní věc. A stejně tak jako bych nedala své dítě pokřtít (i když by to mou rodinu velmi potěšilo), tak bych i nikomu neříkala, v co a jak má věřit. Můžu sice donekonečna říkat, že mi celý harekrišna hnutí příjde ujetý, na druhou stranu vidím, kolika lidem to pomohlo dát si život do pořádku. A právě proto ze srdce nenávidím jakoukoliv formu misie. Ať už se mé dítě rozhodne k jakékoliv víře, já nebudu proti (možná s tím ateismem bych měla problém :D) a budu ráda, když mi o svých duchovních zážitcích bude povídat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama