Toto je blog sloužící k prezentaci mých názorů. Budu ráda, když svůj názor napíšete do komentářů. Nicméně byla bych velmi ráda, pokud by se to obešlo bez hádek, nadávek a útočení. Jsem ochotná vést rozumnou diskuzi, pokud ne Vy, nemám důvod odpovědět.
.

Nepodmíněný příjem

15. ledna 2017 v 11:44 | Circle |  Politika
Určitě každý slyšel o tom, že někteří lidé zneužívají sociální dávky. Já se jim nedivím. Pokud tito lidé nepracují, dostanou zhruba stejný plat, jako dostávali, když byli na dávkách. Motivace k hledání práce - nulová. Komu by se chtělo dřít v práci, kterou ani nechcete, když nemusíte dělat vůbec nic a dostávat jen o něco málo méně peněz?

Zastávám se názoru, že nepodmíněný příjem je jedinou cestou, díky které můžeme sociální dávky zjednodušit. Vyšší dávky by dostali lidé (či dotovaný byt), kteří díky zdraví (i mentálnímu) pracovat nemohou.

Jak by to fungovalo?
Jednoduše. Každý občan (a nejsem si jistá, jestli se to týká i dětí) by dostával cca 5000kč měsíčně. Zrušily by se ale důchody, veškeré sociální dávky a člověk by od státu dostal více POUZE v případě vážné nemoci (i duševní). Důchodci by to měli těžké a museli bychom naučit lidi, aby si na důchod šetřili.

Plat by se ale nezměnil. Zůstal by pořád stejný a superhrubá mzda by musela zůstat zachována. Takže člověk, co by vydělal 10 000kč čistého by dostal každý měsíc 5000kč na ruku. Stejně tak jako člověk, co vydělává 50 000kč čistého. Stejně tak jako člověk, co nepracuje vůbec. Nejsem toho názoru, že by nepomíněný příjem měl zajistit člověka, ale aby mu pomohl v případě nouze. Nemocenská by se v tomto případě vyplácela úplně stejně, jako doposud, člověka by ale taková nemoc finančně nezničila.

5000kč totiž stačí alespoň na základní potřeby. Jak si vyděláte zbytek - to už je jedno. Můžete žebrat, můžete prodávat své tělo, můžete pracovat jako ředitel v nadnárodní společnosti. Je to čistě na vás.

Nepomíněný příjem by motivoval lidi jít do práce a dosáhnout alespoň na minimální mzdu (která by byla zachována, nijak by se neponižovala). Nic by se měnit nemuselo, jen sociální dávky. Jen by se lidi museli motivovat k tomu, aby si tyto peníze navíc šetřili. Nikdo jim totiž nepomůže, pokud přijdou o práci. A movitější občany by to mohlo motivovat k připívání těchto peněz na dobročinné účely.

Nyní to zní jednoduše. Nevíme, jak by takový systém dopadl v praxi. Nyní ve Finsku probíhá experiment na 2000 nezaměstnaných. Upřímně doufám, že tento systém sociálních dávek bude fungovat. Mohlo by se tím alespoň částečně vyřešit bezdomovectví a zneužívání sociálních dávek.

Je to ale běh na dlouhou trať. Pokud by to vyšlo, svět by mohl být lepším místem pro všechny, i ty, kteří mají tu smůlu a skončili na ulici.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jana | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 15:06 | Reagovat

Nejsem si jistá, zda chápu - tedy by každý, kdo by chodil do práce, dostával 5 tisíc? Nebo kdy by je dostal?

Primární problém vidím tady: Vyšší dávky by dostali lidé (či dotovaný byt), kteří díky zdraví (i mentálnímu) pracovat nemohou. - jsem nemocná, ale jsem moc bílá a nejmenuji se Angelika nebo tak nějak. Doktoři se mi snaží pomoci, abych dostala invalidní důchod, protože prostě mi pracovní nasazení dělá hodně silné problémy (i když na druhou stranu, když mám lepší obodbí, tak mne to baví a jsem tam ráda - jenže všechno světlé má i tmavý odstín). A všichni mi řekli, že nejsem málo nemocná, ale jsem "moc" bílá. Takže pokud se nezmění tento přístup, tak je asi jedno cokoliv ostatní.

2 Circle | 17. ledna 2017 v 11:20 | Reagovat

[1]: Přesně tak. Dostala bys takový příjem i když bys práci měla, či neměla. Zastavilo by to zneužívání sociálních dávek, protože nyní jsou na takové úrovni, že člověk, který nepracuje dostane cca stejně, jako člověk, který pracuje za minimální mzdu. Motivace sehnat práci - žádná.

V tom také vidím problém. Ale je to prakticky jediný - zato sociální dávky, jak jsou nastavené teď - mají v sobě spousty problémů a pojmou neuvěřitelné množství státních úředníků. A to, že jsi "moc" bílá - to je šílenost, která se někdy děje a já to prostě nechápu. To je ale věc na další povídání.

A zároveň - tohle je teprv jen myšlenka. Nikdo z lidí, co takový systém prosazuje, neví, jak to bude fungovat. Proto teď (nejen ve Finsku) probíhají pokusy, které mají zjistit, jak by to teoreticky fungovat mohlo. Do té doby se do takových záležitostí nikdo pouštět nechce (a já jsem ráda).

3 Jana | E-mail | Web | 17. ledna 2017 v 11:47 | Reagovat

[2]: Se zájmem budu sledovat, ja to půjde ve Finsku :) Každopádně neznám finskou mentalitu a zda by se to dalo přizpůsobit i zde u nás ...

4 Circle | Web | 17. ledna 2017 v 18:07 | Reagovat

[3]: No právě...Finská mentalita je hodně odlišná. Rozhodně bych neaplikovala to, co se děje ve Skandinávii na naše poměry a nejprve udělala podobný výzkum tady u nás.:)

Tak uvidíme, co se z toho vyklube.:D Třeba to ani nebude proveditelné.:D

5 Jana | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 15:51 | Reagovat

[4]: Joooo, Absurdistán hadra :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama