Toto je blog sloužící k prezentaci mých názorů. Budu ráda, když svůj názor napíšete do komentářů. Nicméně byla bych velmi ráda, pokud by se to obešlo bez hádek, nadávek a útočení. Jsem ochotná vést rozumnou diskuzi, pokud ne Vy, nemám důvod odpovědět.
.

LSD

14. ledna 2017 v 16:21 | Circle |  Návykové látky
Po letech zkoušení různých substancí mi došlo, že mou nejoblíbenější je LSD, i když už jsem ji dlouho neměla. V tomto článku popíšu jak její historii, účinky a stručný návod, jak "tripovat", abyste se z toho nezbláznili.


Historie

Je 16. dubna 1943. V celé Evropě zuřila válka, jen Švýcarsko stojí stranou. Ve městě Basilej sídli laboratoř, ve které Albert Hoffman poprvé okusil, co to znamená se ztripovat. O účincích látky LSD-25 nevěděl a když jel na kole domů, pocítil účinky, o kterých se mu ani nesnilo. O tři dny později okusil 250 mikrogramů této látky.

To byl začátek. Albert Hoffman se stal ikonou LSD, napsal i knihu "LSD - mé problémové dítě". Od té doby se začaly dělat pokusy všude ve světě. Látka měla neuvěřitelný potenciál k léčení různých psychologických onemocnění.

LSD se ale dostalo na černý trh a ve velkém ji začali užívat "hipíci". V roce 1968 vyhlásil tehdejší americký prezident Richard Nixon "válku proti drogám". Zakázal všechny drogy kromě alkoholu a kafe. Nevadil mu ani tak fakt, že někdo někde fetuje a ničí si tím zdraví. Vadil mu hlavně fakt, že se hipíkům nelíbí válka ve Vietnamu a potřeboval najít způsob, jak se jich zbavit...a povedlo se.

V současnosti se léčebné účinky LSD znovu testují. U nás se touto tematikou zabývá Česká psychedelická společnost.

Toto je jen takový nástin. O historii si toho můžete přečíst spousty na internetu. Dopručuji dokument "O podstatě LSD".


Účinky


Hned na začátku musím říct, že na každého LSD působí jinak. Já popíšu účinky, co jsem zažila já sama. Nikdy jsem neměla víc, než 150 mikrogramů. Já popisuji množství mezi 50 až 100 mikrogramy.

První půl hodiny po požití necítíte nic, než jemně nastupující vibrace, které proudí celým tělem. Podíváte se na ruce a víte, že už je něco divného. Hudba najednou zní jinak, jako kdybyste bedny zavřeli do akvária. Mraky na obloze se začínají kroutit, mávnete rukou a celý obraz se vám rozvíří. Hlava se roztočí a vy vnímáte úplně vše v novém světle. Zkusíte si zavázat tkaničky, ale nevíte pořádně jak. Jako kdybyste se vrátili o několik let v čase a právě se učili, jak tkaničky uvázat. Smějete se tomu a v křečích držíte obě tkaničky v rukou. Váš spolutripař se zeptá "Co se děje?" a vy jen ležíte na zemi s tkaničkami v rukou a hýkáte jak osel. Snažíte se říct, co se děje, ale moc to nejde. Nakonec z vás vypadne "Já nevím, jak si zavázat tkaničky." a váš spolutripař se s vámi válí na zemi a snaží se na to také dojít. Takto můžete ležet klidně i hodinu, než vás to přestane bavit. Zaposloucháte se do hudby a necháte se jí unést. Pozorujete jak se vám zhmotňují jednotlivé tóny, které ovládají ten nekonečný počet ozubených koleček, které právě vidíte před očima. Lehnete si na zem a pozorujete oblohu. Nejdřív vidíte jen nekonečný chuml bílé vaty. Ta se ovšem začne tvarovat a najednou se proháníte po obloze s vlky. Vy totiž jste vlkem. Bežíte lesem a naháníte se svou smečkou oběť. Laňka je ovšem moc rychlá, takže vaše smečka je o hladu...BUM! Zpátky v realitě. Podíváte se na vlnící se stromy a nad vámi stojí kamarád, jehož obličej vypadá jako potažený srstí. Začnete spolu tančit poněkud zvláštním způsobem. Spíš si ukazujete, co vidíte. Nepotřebujete slova, jen pohyby. Po chvíli účinky mizí, ale stále víte, že je něco v nepořádku. Vzpomenete si na vtipnou historku, když se ji ale snažíte říct, zjistíte, že v půlce mluvíte o něčem úplně jiném. Vezmete si tužku a papír a začnete kreslit. Vidíte totiž před očima postavu, kterou nutně musíte zhmotnit. Kreslíte dál a dál až najednou k vám postava promluví. Víte moc dobře, kdo to je. Jste to vy, ovšem v jiné podobě. V podobě bytosti, která je mnohem dál, než vy kdy budete. Kreslíte tak dlouho, dokud si nevšimnete, že svítá. V ten moment vám dojde, že je po srandě. Účinky vypršely a vám nezbývá nic jiného, než přemýšlet.

Toto není vyloženě trip, co jsem zažila, je to spíš souhrn všech tripů. Upřímně si ani jeden z mých výletů nepamatuji natolik, abych ho tu popsala. Nicméně toto jsou jednotlivé historky, které si pamatuji. Některé jsou vevnitř, jiné na psytrancové párty.


Jak LSD bezpečně užívat?

V prvním případě doporučím si o tom něco načíst. Albert Hoffman, Timothy Leary a Stanislav Groff - tito tři autoři to podle mého vystihli nejvíc. Rozhodně se vyhněte kamarádům, co vám popisují, jak je to boží a vy si to musíte dát taky. On ten kamarád si možná neuvědomuje, že jeho styl tripování není pro vás. Možná si ani neuvědomuje, jak moc je jeho styl tripování nebezpečný.

Pokud se po přečtení různých věcí rozhodnete, že si LSD dáte, doporučuji si najít místo, které tak dobře neznáte, kde je vám příjemně a kde hrozí co nejméně nebezpečí. I když tripování v lese je to nejkrásnější, pro prvního tripa bych přece jen volila bezpečnější lokalitu. Sežeňte si kámoše, co vás bude po celou dobu provázet. Který vás zná a který bude ochotný na vás za střízliva dohlížet. O samotě tripujte jen a pouze ve chvíli, kdy se naprosto dobře znáte (ne, když je vám 16, tak se neznáte, to říkám na rovinu), tak či tak bych doporučila mít při ruce někoho, kdo vás vysvobodí z "badtripu". Hodně lidí ten "badtrip" chtěli ukončit tím, že sami sebe zabijí, tohodle se chcete za každou cenu vyvarovat.

NIKDY NEMIXUJTE LSD S ALKOHOLEM, ČI JINÝMI DROGAMI VČETNĚ MARIHUANY!!! (alkohol způsobí, že si nebudete nic pamatovat, stimulanty vám udělají akorát bordel v mozku a tráva vám přivede paranoiu a deprese)

Příprava na takový zážitek je také důležitá. Musíte si dopředu naplánovat, co od toho konkrétního tripu očekáváte. Jestli očekáváte zábavu, tak si obstarejte věci, které vám zábavu přinesou. Pokud čekáte duchovní osvícení, připravte si daný prostor tak, aby byl vhodný k meditaci (vonné tyčinky, polštáře na zemi, tlumené světlo, uklidňující muzika). Pokud čekáte kreativní zážitek, připravte si papíry, pastelky, štětce, plastelínu, cokoliv.

Připravte si hudební seznam písní, které jsou vám příjemné. Ne - metal není příjemný k tripování. Pro mě je ideální psychedelická muzika. Pro některé je zase ideální muzika starých hipízáků. Hledejte spíše hudbu, kterou teoreticky tvořili lidé na psychedelicích, oni totiž moc dobře věděli, co dělají.;) Z psychedelické muziky bych doporučila goatrance a suomi - to pokud si chcete zařádit. Na relaxaci je vhodný ambient.

Připrav si dostatečné množství tekutin (hlavně čisté vody), ovoce a zeleniny - třeba takový banán dokáže člověka vyloženě uklidnit. Navíc je sranda ho na tripu jíst. Nejezte nic těžkého a extrémně aromatického. Doporučuji papriku, okurek, banán, meloun, jahody. Je to ale také čistě o preferencích.

Rada, kterou bych byla ráda slyšela už dávno - nehledej odpovědi na tripu. Nikdy je nenajdeš a jen se zmateš. Je pak hodně těžké z takového hledání vypadnout. Trip si užívej stylem pozorovatele. Jen koukej a na další den si můžeš povykládat s přáteli o tom, co jste prožili a jak to teď vnímáte. Což je také dost důležité. Pokud došlo na konflikt, musíte ho na další den vyřešit, jinak to tam bude viset dál. Hodně přátelství skončilo na tripu jen díky tomu, že si ti dva neujasnili, co po sobě chtěli. Proto je důležité tripovat jen s lidmi, se kterými si rozumíte.

A hlavně - nejlepší je s tripováním počkat. Pokud jste na střední, nechte drogy drogama. A pokud je i tak chcete vyzkoušet, nechte si to na prázdniny. Ideální věk pro vyzkoušení tripa neznám. Obecně vzato bych ale řekla, že je ideální počkat až po dokončení střední, případně vysoké školy.

Nakonec věta, která se vám bude určitě hodit: "Je to jenom trip, nezůstane to tak napořád.".


Tak to by bylo všechno. Pokud máte ještě další tipy, co by někomu mohly pomoci, sem s nimi. Zároveň upozorňuji, že nejsem žádný odborník. Jsem jen uživatel a drogy jsou mým koníčkem. Nejsem člověk, ze kterého by si lidi měli brát příklad. V těchto článcích ovšem píšu věci, které kdybych se dověděla v 16 letech, možná bych počkala a nebo si mé zkušenosti trochu pojistila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 15:19 | Reagovat

Proboha jsi úžasný/á - já ani nevím, jaké pohlaví to vlastně miluji :)

Jen aby mi tě nezakázali kvůli drogám a návodu užívání. Je to úžasně inteligentní článek/návod užívání látek, které mají člověk uvolnit ...

Jaká je pravděpodobnost nebo míra závislosti na LSD? Je závislost rychlá? :)

2 Circle | 17. ledna 2017 v 11:44 | Reagovat

[1]: Jsem žena.:D

Na to jsem v článku zapomněla.:D Závislost nehrozí. Minimálně ne ta fyzická. Nehledě na to, že pokud by sis dala LSD, 14 dní poté na tebe další dávka nebude působit. Nebo alespoň ne tak intenzivně. Další věc je, že každý člověk, co něco v hlavě má, si rychle uvědomí, že brát LSD moc často by nemělo moc dobré účinky.

Můj kamarád třeba říká, že jednou za měsíc je to v pohodě. Já si to dřív také myslela, ale ono někdy trvá i měsíc, než se člověk z takového tripa vzpamatuje. Pak užívat tripy každý měsíc - no, bylo by to i na léčebnu.

Osobně ji neznám, ale můj přítel měl holku, která díky LSD skončila v blázinci. Ten trip jí totiž neskončil. A to neužívala moc často.

A rozhodně si nemysli, že tě LSD uvolní. V určitých chvílích se sice "roztečeš" do sedačky, pak jsou ale chvíle, kdy máš zatnutý každý sval v těle. Uvolnění na tripu nehledej.

Hlavně je třeba k psychedelikám zachovávat určitý respekt. Proto tento návod.

Já doufám, že nezakážou.:D Ale možnost tu je.:D

3 Jana | E-mail | Web | 17. ledna 2017 v 12:11 | Reagovat

[2]: Vycházíš ale z toho, že to užívají rozumní lidé nebo lidé, co mají alespoň něco v hlavě ... Já těžce bojuji s předsudkem, že prostě lidi, co začnou více jezdit na tripech atd. jsou prostě spíše dutí ... Nebo spíše znám většinu těch, co skončili zle. Těch, co přestali (raději) nebo to drží na pár za rok - těch znám moc málo no ...

A nesmí tě zakázat, kam bych chodila číst?

4 Circle | Web | 17. ledna 2017 v 18:03 | Reagovat

[3]: Jako ráda bych řekla, že pokud je někdo debil, tak ať radši abstinuje.:D

A dutí nejsou, jen si toho tripa nikdy "neukončili". Takže jedou a jedou a pak si zas dají další a vlastně se z toho nikdy nemají šanci vymotat. Mnohdy se po tom ani pořádně nevyspí, nenají a prostě plujou tím "životem" dál.

Taky jsem takový období zažila a jsem ráda, že mi došlo, jak velkou píčovinu dělám.:D

A jak říkám, fyzickou závislost LSD nevyvolává.:) A pokud ano, tak je řízlý perníkem, což se bohužel děje.

Proto ať legalizují všechny drogy.:D Byla by jistota, že si dáš opravdu to, co si chceš dát a ne nějakou náhraždu, byla by jistota, že ti k tomu někdo dá relevantní informace a ne jenom "Joo, je to dobrý, já to žeru furt a nic mi není.".:D

Nezakážou a nezakážou! :D

5 Jana | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 15:50 | Reagovat

[4]: Je pravda, že kdyby legalizovali drogy, stoupl by příjem do státní kasy a bylo by méně závislých a méně umrtí - jak píšeš - díky říznutí perníkem ... :)

6 Circle | Web | 18. ledna 2017 v 22:18 | Reagovat

[5]: Příjem do státní kasy by stoupl brutálním způsobem, ještě když si připočítáš, kolik turistů by to natáhlo.:D :D

7 Jana | E-mail | Web | 19. ledna 2017 v 7:13 | Reagovat

[6]: I blbá legalizace marijánky by pozvedla životní úroveň ... Ach jo, asi žijeme ve špatném státě a musíme zpět do Amsterdamu...

8 Circle | Web | 19. ledna 2017 v 16:09 | Reagovat

[7]: Zas tak velká výhra by to nebyla :( Ona panuje obecná iluze, že v Nizozemí mají trávu legální, ale mají legální jen cofeeshopy, tráva je tam pořád braná jako lehká droga. Nehledě na to, že tam mají trávu hnusnou a mnohem slabší, než máme tady.:D A hlavně - zlatý venečky :3

9 Jana | E-mail | Web | 20. ledna 2017 v 7:51 | Reagovat

[8]:No já tam žila a bylo to hodně na pohodu právě - kdekoliv :D Ale je pravda, že jsem žila v Amsterdamu no...

10 Circle | 20. ledna 2017 v 16:39 | Reagovat

[9]: Vidiš, to já tam nikdy nebyla, jen jsem slyšela výpovědi mnoha zklamaných huličů, kteří děkovali pánu Bohu, že žijí tady :D
Ale tak já jsem zaprděnec, ani z města ve kterém žiju se mi nechce ani na krok :D :D (a zároveň bych procestovala celej svět :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama