Toto je blog sloužící k prezentaci mých názorů. Budu ráda, když svůj názor napíšete do komentářů. Nicméně byla bych velmi ráda, pokud by se to obešlo bez hádek, nadávek a útočení. Jsem ochotná vést rozumnou diskuzi, pokud ne Vy, nemám důvod odpovědět.
.

Když síla vůle není

11. ledna 2017 v 11:27 | Circle |  Návykové látky
Obecně mám k drogám velmi pozitivní přístup. Ráda je užívám, avšak poslední dobou si dávám spíše pozor kvůli mé slabé vůli. Drogové zážitky se nechávám až na správnou příležitost - fesťák, výlet do přírody a tím bych možná skončila. Dřív jsem s oblibou užívala extázi a LSD klidně i doma, protože jsem měla volný víkend. Takový přístup jsem si zakázala. Nicméně nejsem zastánce demonizování drog, protože to nikdy k ničemu nevedlo. Drogy jako takové špatné nejsou, špatné jsou informace, které kolem nich kolují. Uživatel tedy neví, kdy a jak je vhodné si drogu dát a kdy je lepší říct ne.

Jak by se tedy drogy měly užívat? Je jedno, jestli mluvíme o kafi, alkoholu, nebo perníku (i když k tomu mám doslova odpor). Důležité je, aby si uživatel nastavil řádné limity. Pokud uživateli vyhovuje hrnek kafe po ránu, ať si ho užije plnými doušky, ale zároveň by si měl uvědomit, že čím méně, tím lépe. Tak to funguje prakticky u všech drog. Mně třeba vyhovuje LSD, ale pouze pokud je k tomu vhodná příležitost = dobrá nálada, vhoné prostory, dostatek času na regeneraci (ideálně týden až 14 dní). Proto jsem tuto látku neměla dobrého půl roku - prostě nebyla vhodná příležitost. S alkoholem je to prakticky stejné. Dle mého je naprosto v pořádku si dát jednoho lahváče večer u televize, ale obecně vzato - čím míň, tím líp. Na alkohol totiž vzniká návyk a pokud po dvou letech každodenního pití piva jeden den vynecháme, hrozí nám abstinenční příznaky.

Síla vůle je u užívání drog to nejdůležitější. Pokud ji člověk nemá, neměl by drogy vůbec brát. Pokud je tak i tak vezme, měl by si svůj nedostatek uvědomovat. V takovém případě fungují pravidla, která si uživatel nastaví. U mě funguje "Neber drogu víckrát, než jednou za čtvrt roku.". Pokud ale člověk od užití čeká tři měsíce a těší se, až ty tři měsíce skončí, aby si drogu mohl vzít, měl by zvážit, jestli je dobrý nápad drogu brát.

Další věc je rozpor mezi úplnou absinencí a omezováním. U těžkých drog, jako je pervitin či heroin (nebo pokročilá fáze alkoholismu), je nutná abstinence. Fyzický návyk totiž nelze odstranit jinak. U lehkých drog, jako je LSD, potažmo i marihuana, je lepší omezování. Buď si člověk časem uvědomí, že tyto substance nepotřebuje, nebo je neužívá v takovém množství a v takovém období, aby to pro něj bylo drastické.

Co škodí drogám, jejich uživatelů a koneckonců i celé společnosti, je výuka. Člověk se povětšinou dozví jen negativní účinky drog, které jsou mnohdy přikreslené. Ze své zkušenosti vím, že mě k drogám přivedla právě ona dezinformace, že všechny drogy jsou špatné. Brzy jsem totiž zjistila (od kamarádů, z internetu), že to není tak zlé a že drogy mají i pozitiva. Nikdo mi ale neřekl, jak drogu brát, aby nebylo její užívání drastické. Řídila jsem se radami feťáků a ne občasných uživatelů. Garantuji vám, že toto je cesta do pekel. Výuka kolem drog by měla probíhat tak, že se proberou všechny pozitiva i negativa a hlavně obeznámit děti v tom, že když už s drogu chtějí dát, tak jakým způsobem a jak často. Poku tato informace nezazní, vždy bude procento dětí, které si drogu vezmou a zodpovědnost nechají stranou. To je ale na delší povídání, o výuce a drogové politice bych se zmínila jindy.

Nakonec bych ráda řekla, že ačkoliv bych byla šťastná, kdyby feťáků ubylo, stejně jim nemám do jejich života co kecat. Pokud je někdo takový v mém okolí, vyjádřím názor, pokud to má smysl. Pokud nemá, mlčím a dál se o danou problematiku nezajímám. To stejné je i s abstinencí. Vyjádřím názor, že abstinencí se člověk o hodně připravuje, zároveň že je to rozumná cesta.

Důležité je uvědomit si, jak silnou vůli máme a podle toho s ní i zacházet.

(článek je napsán k tématu týdne "Síla vůle")
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maisha | E-mail | Web | 11. ledna 2017 v 15:14 | Reagovat

To je celkem zajímavý článek, ráda bych si přečetla, jaká pozitiva drogy mají. Nechci s něčím takovým začínat, ale přesně jak píšeš, vždy se mluví jen o negativech.

2 Circle | Web | 11. ledna 2017 v 19:43 | Reagovat

[1]: Tak třeba konkrétně u tvrdých drog těch pozitiv moc není. Dá se hovořit pouze o stavu jako takovém a to je pozitivum, které všechna ta negativa přebijí.

A u těch lehkých, tam to rozepíšu více.

Extáze/MDMA (na extázi pozor, člověk prostě neví, co do sebe dává) - zvyšuje komunikativnost, u tichých jedinců je to zkušenost k nezaplacení. Obecně si člověk zažije skvělou náladu, nakopne se do života a večírek si pořádně užije, aniž by dělal bordel (to ale nemluvím, pokud to někdo přežene...třeba pro mě je 100 miligramů hodně, pro někoho je to málo...záleží hodně na váze a rozpoložení) a tak dále. Člověk ale musí dávat pozor, v jakých intervalech si to dává. Pauzy mezi užitím by neměly být kratší, než 14 dní a i tak si myslím, že je to dost.

LSD/psylocibin (na psylocibin pozor, je tam obtížné dávkování) - pokud člověk chce zažít pořádný "trip", musí si vzít minimálně 100 mikrogramů. Třeba mě se takový stav líbí, ale nevidím v něm žádný užitek. Naopak, pokud se člověk do sebe moc ponoří, může si přivodit vážné psychické problémy. K pocítení účinku je nutné vzít 25 mikrogramů, pro mě je ideál 50 mikrogramů. Není to tak "deep", člověk se nasměje a zároveň si užije kreativitu na vysoké úrovni. Člověk zároveň příjde na to, kým je a je pro něj tak jednodušší sám na sobě pracovat.

Zároveň bych ale podotkla, že drogy nejsou pro každého. Někteří lidé by se jim měli vyhnout obrovským obloukem. Stejně tak jako některým lidem bych doporučila občasnou psychedelickou seanci, než každotýdenní chlastání na diskotékách.:)

(zas já ám co říkat, pro mě jsou drogy koníčkem :D)

3 Jana | E-mail | Web | 12. ledna 2017 v 10:54 | Reagovat

Hodně odvážný, ale dle mého přínosný článek! Díky za něj a jen tak dál :)Každopádně pořádně to ještě dokreslil komentář (2). Připomíná mi to mne, když jsem v práci mluvila o "marijánce" a šéf se mne začal vyptávat na podrbnosti - nevěděla jsem, zda ještě chce něco vědět nebo mne vyhodí.

Ale nemůžu než souhlasit - pokud nemá člověk vůli, neměl by si nic začínat ani s kávou. Když to člověk neumí, bude zle.

4 opinionstorm | 12. ledna 2017 v 11:16 | Reagovat

[3]: Děkuji.:) Plánuji ten komentář rozepsat na článek.:)

S trávou je to taky trochu složitý. Polovina lidí to naprosto chápe a druhá polovina to odsuzuje (a už je úplně jedno, jestli člověk hulí, nebo nehulí).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama