Toto je blog sloužící k prezentaci mých názorů. Budu ráda, když svůj názor napíšete do komentářů. Nicméně byla bych velmi ráda, pokud by se to obešlo bez hádek, nadávek a útočení. Jsem ochotná vést rozumnou diskuzi, pokud ne Vy, nemám důvod odpovědět.
.

Iluze štěstí

31. ledna 2017 v 19:33 | Circle |  Politika
I když si plně uvědomuji, jaké máme štěstí, že můžeme žít v dobách relativního míru a klidu. V dobách, kdy lidé neumírají hladem. V dobách, kdy každý má nárok na slušně placenou práci...jenomže, není to jen iluze?

Lidé totiž úplně zapomněli na to, co štěstí znamená. Zažili si toho za minulé století dost a já se jim nedivím. Dvě světové války, jedna studená. Výměny totalitního režimu a věčný strach. Je logické, že nyní jsou vděční za fakt, že trochou úsilí má každý slušný život. Jenže opravdu je tohle slušný život?

Průměrný člověk, který žije sám, dá 70% svého platu za nesdílený byt. A to nemluvíme o čerstvých absolventech, ale o lidech, kteří celý život tvrdě dřeli a nyní jim táhne na důchod. Ten byt si ani neužijí, protože mají 12 hodinové směny a denně nenaspí víc, než 5 hodin. Ale nestěžují si - mají přece práci a doma televizi. Nic víc přece nepotřebujeme. Osobní život? Pche...takový luxus si můžou dovolit jen děti.

Pár, kdy oba dva pracují, si vydělá víc a zaplatí jen o něco málo víc, než jednotlivec, na tom, aby mohli žít spolu v nesdíleném bytě. S takovou se uživí oni sami, ale pokud chtějí aktivně žít, nezbude jim na konci měsíce nic.

Lidé jsou veselí, když žijí od nuly k nule. Nejsou schopní si našetřit žádnou rezervu, protože není z čeho. Zaměstnavatel nemá žádnou motivaci ke zvyšování platů, protože s každou korunou, kterou by chtěl dát zaměstnanci, musí dát další dvě státu (cca, nebudu to teď počítat na haléře). Takže pokud se jim porouchá pračka, musí si pujčit, aniž by je to kdy napadlo.

Kdekdo by řekl "No a co, měli se víc učit a měli by víc!" a svým způsobem tito mudrlanti mají pravdu. Jenže opravdu jen a pouze svým způsobem. To, že má někdo titul automaticky neznamená vyšší plat a když už, tak opravdu jen o trochu. Tohle e netýká profesí jako je programátor, doktor, právník apod. A hlavně, řekněme si upřímně - ne každý má na víc, než dělat prodavačku. Ne každý má na studium vysoké školy jak inteligenčně, tak psychicky. Není tudíž tak jednoduché říct "Uč se a budeš mít víc peněz.".

Opravdu žijeme v době blahobytu? Opravdu se naše úsilí odráží na výši peněžité odměny? Opravdu nedřeme jen pro nic za nic? Opravdu nemáme problém sehnat práci? Opravdu má každý člověk šanci na úspěch?

Šanci na úspěch máte jen ve chvíli, pokud máte to štěstí a narodili se bílým lidem s průměrným platem, nepotkalo vás žádné neštěstí na cestě životem a máte psychiku na tak vysoké úrovni, že vás nic nerozhází.

Jsem v tomto ohledu hodně pesimistická. Chceme se stěhovat a ceny bytů jdou neuvěřitelně nahoru, zatímco platy za poslední tři roky nenarostly pomalu ani o korunu. Navýšení základní mzdy o tisícovku a půl...možná pomůže. Nejvíc by ale pomohlo, kdyby stát nepodkopával nohy každému, kdo chce mít nějakou živnost. Pomohlo by také, pokud by daň z příjmu nebyla tak vysoká. Jenomže aktuálně to vypadá tak, že se situace nezlepší. Spíš naopak, bude to horší a horší.

ANO, bude hůř.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana | E-mail | Web | 13. února 2017 v 12:19 | Reagovat

Je pravda, že ceny bytů stupají, proto se vyplatí hledat mimo centra měst a ne v nových zástavbách. A že to stoupá tak, že to už ani není možné. Sedujeme ceny bytů v Brně a je levnější si koupit dům se zahradou v Židlochovicích :)

Podle mne lidé hlavně zapomněli, že kdo chce pracovat a vytrvá, práci najde. Prvně horší, potom zase lepší. Hledala jsem ji více než půl roku a předtím seděla na kase v ghetu.

Musím ovšem více než souhlasit, že pokud člověk nemá podporu čirezervu, jde to hůře. Jenže mnoho lidí má rodinu a pokud sleví ze standardu a přestěhuje se tam, kde je rodina a lze se lépe odrazit, půjde to lépe.

Ovšem - já s rodinou nevycházím. jenže kdyby bylo nejhůř, nezbude mi nic jiného no ...

Ale opravdu si myslím, že doba není zlá, jen lidé jsou hodně líní a pohodní.

2 Circle | 16. února 2017 v 14:10 | Reagovat

[1]: No přesně. Osobně bych ani v centru bydlet nechtěla. Už jsem z toho vyrostla. Jenomže pořád nechci do práce jezdit tři hodiny.:D Takže okrajové části a jak bude auto, tak venkov.:)

No právě, kdo vytrvá. Já to třeba už nedávala a psychicky neměla ani na to jít na ten pohovor jak jsem se cítila neschopná.

To jo, já s V. máme to štěstí, že nám rodiče spořili. Takže když se budeme chtít přestěhovat, tak na všechno máme. Jenže to má tak strašně málo lidí.

Právěže už jsem párkrát přemýšlela, jestli nebude lepší se přestěhovat za našima, ale to by dopadlo dost tragicky.

Spíš než lenost a pohodlnost, tak se to těm lidem nevyplatí. Proč asi lidi jezdí makat do Rakouska/Německa (kde i ty nejzákladnější platy stačí na alespoň minimální šetření).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama